Kanal Tedavisi

Şubat 12, 2022 by ozer9330
Kanal-tedavisi.jpg

Kanal tedavisi ve diğer tedavi yöntemleri konusunda alanında en iyi uzmanlarımız Ural diş polikliniğinde sizlere hizmet vermektedir. Diş hekiminiz veya Endodontist kök kanal tedavisi gerektiğini söyledi mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Google üzerinden arama yaparak binlerce hastanın bizi bulduğunu biliyor musunuz? Kanal tedavi ile ilgili sizi rahatlatmak ve gülümsemenize yardımcı olmak için bu yazıyı sizin için derledik.

Başarılı bir tedavi yönteminde amaç dişi ağızda uzun bir süre ağrısız semptomsuz tutmaktır. Diş hekimliğinde endodonti anabilim dalı kanal tedavisiyle  ilgilenir. Son yüzyılda gelişen teknoloji ile diş kanal tedavisi başarı oranı çok artmış olup kanal tedavisi sonrasında tekrarlayan diş iltihapları çok azalmıştır.

Diş kanal tedavisi başarı oranı işlem öncesi dişin tedavi için doğru değerlendirilmesi, diş içindeki iltihaplı dokunun tamamen uzaklaştırılması ve işlem sonrası kanal tedavisi görmüş dişe yapılacak doğru bir restorasyon seçimi ile artar.

Dişin kanal tedavisi için karar verilmeden önce gece ağrısı yapıp yapmadığı, kendi kendine zonklama tarzı ağrısı olup olmadığı, soğuk-sıcak ağrısı gibi yönlerden değerlendirilmelidir. Ayrıca dişte apse yada şişlik varsa röntgen ile mutlaka kontrol edilmelidir.

Tedavi sırasında dişin içindeki tüm iltihaplı ve çürük dokular temizlenmelidir. Bu tedavi yönteminde mekanik ve kimyasal olmak üzere 2 çeşit temizlik işlemi uygulanır. Mekanik temizlikte dişin içindeki tüm çürük dokular kazılarak temizlenir. Kimyasal temizlikte özel sıvılarla diş içi kanal yapısı yıkanır ve kurutularak diş doldurma işlemine hazırlanır.

Tedavi sonrası diş canlılığını kaybedeceği için daha kırılgan bir yapıdadır. Ayrıca kanal tedavisi gören diş tedavi öncesi çürük kırık gibi sebeplerle çok fazla diş minesi kaybettiği ve tedavi sırasında diş dentin dokusunun belirli bir kısmı uzaklaştırıldığı için işlem sonrasında çok az bir diş kalır. Bu kalan diş dokusu üstüne yapılacak dolguyu taşıyabilecek kadar dayanıklı olmadığı için uzun dönemde dişte sızdırma ,dişin desteksiz kalan sert duvarlarında çatlak-kırık yada dolgunun kenarlarından sızdırma oluşur.

Kanal uygulaması sonrası dişin sızdırmaz bir şeklide doldurulması çok önemli olup başarı oranını arttırmaktadır. Kanal tedavisi sonrası dolgu tedavisinin yapılması da önemli bir unsurdur.. Diş dolgusu ile kaybedilen eksik diş dokusu tamamlanır ve kalan diş dokusu dolguyu da çiğneme sırasında taşır. Eğer eksik diş dokusu fazla ise tedavi sonrası dişe post dediğimiz diş kanalı içine yerleştirilen fiber çubuklardan yerleştirilmesi sonrasında kaplama yapılması gerekir. Tedavi görmüş dişler köprü yapılacak bölgede ise mecbur olmadıkça köprü ayağı olarak değerlendirilmemesi gerekir.

Dünya Diş Hekimliği Birliği tarafından kanal tedavisi sonrası kaplama tedavisi ile dişin tedavisinin bitirilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu tedavi yöntemi son yüzyıldaki teknolojik gelişmelerden dolayı artık daha ağrısız ve konforlu bir tedavi yöntemidir. Dijital anestezi yöntemleri ile hem ağrısız-acısız tedavi imkanı sağlanmış hem de işlem tek seansda bitirilebilir hale getirilmiştir.

Fiyatlar kanal yapılacak dişe göre değişkenlik göstermektedir. Azı dişi fiyatları ile ön diş  fiyatları değişiklik göstermektedir. Diş tedavi ücretleri dişin kök sayısına göre belirlenir. Azı diş kanal tedavi fiyatları diğer dişlerden daha fazladır. Bu tedavi yöntemi için fiyatlar her yıl diş hekimleri odası tarafından belirlenir. İletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ural Diş Polikliniği izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.

EnglishDeutschTürkçe