Diş Kaplama

Şubat 12, 2022 by ozer9330
Dis-kaplama.png

Diş kaplama, çürük nedeniyle diş kurtarılamayacak durumdaysa dişin temizlenerek kaplanması için uygulanan tedavi yöntemidir. Kaplama sürecinde kullanılan birçok farklı kaplama çeşidi vardır. Bu kaplama çeşitlerinden dişin durumu, maliyet ve hastanın beklentileri bakımından hastaya en uygun olan ve kaplama çeşidi seçilip işlem uygulanmaya başlar. Google içerisinde bursa kaplama olarak arattığınızda güvenilir sitelerin başında yer almaktayız.

KAPLAMA DİŞ İŞLEMİ NASIL UYGULANIR?
İlk adımda kaplama yapılacak olan dişlerin ölçümleri yapılır, bu doğrultuda dişe yapılacak kaplama için kaplama malzemesi seçilir. Ardından dişlerin temizlenmesi işlemi uygulanır ve kaplama için gerekli olan şeklin oluşması açısından kalıplar hazırlanıp, geçici olarak diş üzerine yerleştirilir. Dişin kalıba uyum sağlayıp sağlamadığını gözlemlemek için hasta bir süre geçici olarak yerleştirilen kalıpla yaşar. Eğer bu süreçte bir problemle karşılaşılırsa, kalıp çıkartılır ve problemin çözümü için gerekli tedavi uygulaması yapılır. Son aşama olarak ise, kaplama işlemi tamamlanır ve süreç sona erer.

Kaplama işlemi, herhangi bir problem çıkmaması durumunda 3 seans içinde tamamlanır, fakat dişin ve hastanın durumuna bağlı olarak işlem hızlandırılıp kaplama dişi 2 seansta da tamamlamak mümkündür. Önemli olan nokta ise, her seans arasında 2-3 gün olması kaplamanın yerleşmesi açısından daha iyi olacağıdır.

Kaplama süreci tamamlandıktan sonra hastanın ağız bakımına dikkat etmesi önemlidir. Dişlerini en az 2 kere fırçalamalı ve diş ipi kullanmaya özen göstermelidir. Kaplama diş için ayrıca bir bakıma gerek yoktur fakat ağız içi bakımı normal rutininde devam etmelidir. Bunun dışında çok sıcak ya da çok soğuk içecek ve yiyecekler konusunda dikkatli davranması tavsiye edilir.

Porselen Kaplama

Diş üzerine yapılacak olan kaplamanın porselen bir materyalden yapıldığı bir kaplama türüdür. Hastanın kendi diş renginde hazırlanıp, takılan porselen kaplama diş kırılmalara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir kaplama çeşididir. Estetik kaygı taşıyan hastalar tarafından da oldukça tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama

Dişin orijinaline en yakın şekilde görünmesini sağlayan bir kaplama çeşididir. Bu kaplama çeşidinde diğerlerindeki gibi sıcak ve soğuk hassasiyeti olmaz, diş etinde herhangi bir probleme sebebiyet vermez. Doğal ve estetik görünümü sayesinde ön dişlerde de en çok tercih edilen Zirkonyum kaplama çeşidi olduğunu söylemek mümkündür.

Metal Destekli Diş Kaplama

Koyu renkli görüntüsü sayesinde kendini belli eden bu kaplama çeşidi, pek fazla tercih edilmez. Maliyet Zirkonyum tedavisi ne kadar sürer?açısından diğer kaplamalardan daha uygun olması dışında metal destekli kaplamayı ön plana çıkaran bir yanı yoktur. Dayanıklı bir kaplama ve koyu renkli bir görünümü olduğu için en çok arka dişler için tercih edilen bir kaplamadır.

Empress (Full Porselen) Diş Kaplama

Full porselen  kaplamanın uygulanması için dişin etrafı belli bir miktarda tıraşlanır ve kaplama için hazırlandıktan sonra işlem uygulanabilir. Hastanın kendi diş renginde ve estetik bir görünümü olan sonuçlar alınır.

İletişim sayfamızda yer alan iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ural Diş Polikliniği izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.

EnglishDeutschTürkçe