Diş eti kanaması nedir? Diş eti kanaması nedenleri nelerdir?

Şubat 6, 2022 by ozer9330

Diş eti kanaması, diş etlerinde meydana gelebilecek hastalıkların ön habercisi olabilir. Diş etinize uygun fırça kullanmadığınız, fırçalama işlemini sert yaptığınız, diş ipini yanlış kullandığınız durumlarda meydana gelir. Bu yöntemleri doğru uygulamış olsanız dahi periodontitis, lösemi, anemi, vitamin eksikliği ,trombosit eksikliği, hamilelik dönemindeki hormonal değişimler diş eti rahatsızlıklarının sebebi olabilir. Bu gibi nedenler diş etlerinizde hassasiyete sebep olur. Diş eti rahatsızlıklarının en büyük belirtilerinden biri diş etinde meydana gelen apsedir. Bu durum basit gibi gözüküyor olsa da tedavi edilmediği takdirde diş kaybına bile yol açabilir. Bu nedenle hemen bir diş hekimine başvurularak gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Diş eti kanaması nedir?

Diş eti iltihabı, fırçalama sırasında hassas, şişmiş ve bazen diş etlerinde kanamaya neden olabilir.  Diş eti kanaması, diş eti iltihabının veya diş etlerinizin iltihaplanmasının bir işaretidir. Diş eti iltihabı diş etlerinde meydana gelen hastalık olarak bilinen periodontal hastalığın ilk aşamasıdır.  Diş eti çizginizde plak birikmesinden dolayı oluşur. Diş eti kanamasının başladığını sabah uyandığınızda ağzınızda meydana gelen kötü tat ve koku; Diş fırçalarken ağızdan gelen pembe veya kırmızı tükürük, havuç, elma gibi sert yiyecekleri tüketirken ısırdığınız alanda meydana gelen kanama, sıcak ve soğuk içecekler içerken dişte oluşan sızı ile anlayabilirsiniz.

Ağız bakımınıza dikkat ederek diş sorunların oluşmasına engel olabilirsiniz. Bunun için dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, her gün diş ipi kullanın, antibakteriyel gargara ile yıkayın ve bu tarz bir sorunlar karşılaştığınızda mutlaka diş hekiminize danışın. Diş eti kanaması rahatsızlıklarında erken müdahale edildiğinde çok küçük bir işlemle problem giderilebilmektedir.

Diş eti kanamasını nasıl önleyebiliriz?

  1. Ağız hijyenine dikkat edilmelidir

Diş eti kanaması işlerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Ağız hijyenini iyileştirmek için dişlerinizi günde iki kez fırçalayın. Gargara ve diş ipi kullanımını kesinlikle ihmal etmeyin.

2. Sigarayı bırakın

Sigara vücudunuza verdiği zararlar dışında aynı zaman dişlerinize de zarar vermektedir. Sigara içmek bağışıklık sistemini zayıflatır ve plak bakterileriyle vücudun savaşmasını zorlaştırabilir. Bu tür durumlarda diş eti kanamasına sebep olabilir. Sigarayı bırakmak ağız sağlığınıza %100 olumlu etki edecektir.

3. C vitamini eksikliğine dikkat edin

C vitamini yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketmek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da ağızda meydana gelebilecek olan bakterilere karşı savaşması anlamına gelir. C vitamini içeren besinleri tüketin. Tek dikkat etmeniz gerek bu besinleri tükettikten sonra diş bakımınızı ihmal etmeyin.

4. K Vitamini almaya dikkat edin

K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar. Bu da diş eti kanamalarının azalmasında en önemli etkendir. Ispanak, lahana gibi besinleri tüketerek doğal yollarla K vitamini alımınızı arttırabilirsiniz.

5. Yediklerinize dikkat edin

Karbonhidratlar ve şekerli yiyecekler plak oluşumunu ve bakteri üremesini teşvik eder. Hamur işi, çikolata gibi ürünlerinin tüketimini kesip, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra yeşil çay tüketimi de diş eti hastalıkların önlenmesinde antioksidan görevi alır. Önerilen günlük yeşil çay alımı üç ila dört fincandır.

Her ne kadar diş eti bakımınıza özen gösterseniz de bazen diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda erkenden müdahale çok önemlidir. Diş taşı temizliği bile yeterli olabilmektedir. Sizler de durum ilerlemeden Ural Diş ailesini ziyaret edin ve mutlu gülümsemenizi kaybetmeyin. Sağlıklı bir gülümseme sadece dişlerde değil, diş eti ve dişin uyumundadır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ural Diş Polikliniği izinsiz kopyalanamaz veya çoğaltılamaz.

EnglishDeutschTürkçe